Media

Adres

Gospodarstwo Sadownicze
Paulina i Łukasz Leguccy
Trzylatków Duży 23
05-620 Błedów
0605 654 408
info at borowki.info.pl


Designed by:

Zdrowie

 

Jagody borówki zawierają wiele substancji wpływających pozytywnie na zdrowie. W ich składzie można znaleźć wiele witamin jak również wiele makroelementów.

Jednak do najwartościowszych substancji borówki zaliczyć należy przeciwutleniacze (fitoestrogeny), antocyjany i enzymy. Wpływają one na obniżenie zawartości w organiźmie złego cholesterolu (LDL) a zwiększenie dobrego (HDL). Zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób serca i wpływają pozytywnie (regeneracyjnie) na ludzki wzrok.

Dodatkową ważną cechą jest to, że antocyjany (ciemnoniebieskie barwniki zawarte w skórce owoców borówki) wraz z witaminami A, C i E powodują usuwanie z organizmu wolnych rodników, które są przyczyną powstawania wielu chorób nowotworowych.

Borówki amerykańskie zawierają ponadto błonnik, który poprawia trawienie i skraca przebywanie pokarmu w przewodzie pokarmowym.

Kolejnymi substancjami zawartymi w owocach borówki są kwas elagowy, który w badaniach na myszachjpowodował hamowanie rozwoju nowotworów wątroby, płuc i przełyku, i kwas foliowy który chroni przed rakiem macicy oraz jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego rozwoju płodu.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że borówka skutecznie wpływa na obniżenie występowania chorób cywilizacyjnych. Nie powinien więc dziwić fakt, że została nazwana przez Amerykanów owocem XXI wieku.

 

Składnik Zawartość w 100g owoców 

 Woda (%) 
 Wartość energetyczna (kcal) 
 Białko (g)
 Tłuszcze (g)
 Węglowodany (g)
 Substancje włókniste (g)

 Wapń (g)
 Magnez (g)
 Fosfor (g)
 Żelazo (g)
 Sód (g)
 Potas (g)

 Witamina A (j.m.)
 Witamina B2 (mg)
 Witamina B(mg)
 Witamina PP (mg)
 Witamina C (mg)

 ?-karoten 

82,3
62,0
0,7
0,5
15,3
1,5

15,0
6,0
13,0
1,0
1,0
81,0

100,0
0,06 
0,03 
0,5
14,0

0,06